BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
CALSCALE:GREGORIAN
BEGIN:VEVENT
SUMMARY:Emotere/Fyspass med Tobias Mattsson
DTSTART;TZID=Europe/Stockholm:20260222T170000
DTEND;TZID=Europe/Stockholm:20260222T181500
LOCATION:Studioliv
DESCRIPTION: Blandad fysisk klass med  övnngar från äldre former av hathayoga, kampsport, sistema, animal flow, qigong, pilates, andningsövningar, kundalini, dynamic tension m.fl. Målet är en stark, rörlig samt smidig kropp som inte stör oss när vi står/sitter en stund mot meditation. 

Vi vilar mellan övningarna för att träna upp vår förmåga att slå på och av vårt nervsystem. På så sätt lär vi oss att känna igen spänning i kroppen och undviker att fastna i ett tillstånd av hög grundspänning. Fysisk avslappning ger mental avslappning.

Klassen avslutas med yinpositioner samt liggande vila.

Tobias är utbildad i Hathayoga och Yinyoga och tränar Taekwondo/Kungfu samt Qigong. Han har ett stor intresse i hur kroppen fungerar och yoga i allmänhet. 

“Yoga är en förberedelse till meditation, där vi tränar upp vårt fokus och att just denna förmåga att kunna koncentrera oss är en stor hjälp i vårt dagliga liv. ”
STATUS:CONFIRMED
SEQUENCE:0
END:VEVENT
END:VCALENDAR