Yogiskt fredagsmys: Yin, Levande musik & Gong

22 augusti 2025 • 17:00 - 18:30
Hanna Fremred
Jag heter Hanna och driver Yoga Andrum och leder yoga i studion. Kundaliniyoga är min stadiga grund, men jag leder även Yinyoga, Yoga vid stress, Yoga Nidra och spelar Gong. För mig är yoga ett sätt att skapa kontakt med sitt inre och utveckla självmedkänsla. Att bry sig om sig själv är att ge omsorg till andra och sprida ringar på vattnet. I mina klasser vill jag förmedla att du är bra precis som du är och uppmuntra till att livet också behöver få gå långsamt. Alla kan delta på mina pass utifrån sina förutsättningar. Under VT 2026 leder jag kurserna: Meditativ måndag - Kundalini och lite Yin: måndagar 12:15-13:30 jämna veckor Varannan Vila - Yin och Gong: onsdagar 14:45-16:00 ojämna veckor Kundaliniyoga för Matsmältning och Kraft: fredagar 14:30-15:45 Jag är internationellt certifierad Kundaliniyoga- och meditationslärare, utbildad i Yinyoga, Traumaanpassad yoga, Yoga nidra och Gongspel. Jag integrerar 15 års erfarenhet av förändringsarbete och utbildning i socialpedagogik och psykoterapi då jag leder yoga. Därutöver använder jag egen erfarenhet om vad yoga kan göra då du är stressad och utmattad. Varmt välkommen att yoga med mig!

Beskrivning

Om du vill ha en vilsam stund med långsam yoga till gitarr och sång är det här din tid. Erik Fremred ger sina versioner av mantran och yogasånger och Hanna Fremred leder dig in i sköna positioner.

Du får:
Långa djupa andetag
Riktigt långsam Yinyoga till gitarr och sång
Vila till Gong

För vem?
Dig som vill ha en stunds kravlös vila.
Inga förkunskaper krävs. Du kan välja att följa med in i yinpostionerna eller vila på det sätt du önskar.

Ledare:
Hanna Fremred

Musiker:
Erik Fremred

Dag och tid:
Fredag 15/8 kl. 17:00-18:30

Plats:
Yoga Andrum, Hantverkaregatan 36

Du behöver:
Sköna kläder

Finns på plats:
Yogamatta med material och filt

Pris och betalning:
250 kr betalas via Wellnet eller Momoyoga. Använd produkt ”Yogiskt fredagsmys”

Villkor:
Anmälan är bindande och vid förhinder kan passet ges till en vän.

Anmälan:
Momoyoga
Klicka på länk i vår Insta-bio eller besök www.yogaandrum.se

Frågor?
hanna@yogaandrum.se

Vad är Yinyoga?
En stillsam form av yoga som fokuserar på att stretcha kroppens bindväv och på så vis öka flexibilitet. Du gör det genom att hålla enkla positioner i längre tid, vanligtvis 3-5 minuter eller mer. Det är en meditativ yoga som främjar avslappning och kan förbättra rörlighet i leder och muskler.

Vad är Gong?
Gong används för avslappning, meditation och inre utforskning. Genom att spela på en eller flera gongar skapas vibrationer som kan ha en djupt avslappnande och meditativ effekt.

Välkommen till oss!