Yoga med fokus höfter, bäcken, ländrygg (enstaka klass, forts.nivå dynamisk yoga)
9 december 2025 •
17:45 - 19:00
Brunnsteatern, Brännavägen 1 Skellefteå, Blå salen, en trappa upp
Pia Burman
Pia Burman har undervisat i viryayoga sedan 2014 och började själv yoga 2005 i New York. Pia inspirerades av Sarah Baird och har studerat med Josephine Selander, Robin Tåg, Sara Hoy i Sverige samt Judith Hanson Lasater, Francesca Cervero, Anji Gopal och Jivana Heyman internationellt.
Pia gick sin yogalärarutbildning 200h med Nordiska Yogainstitutet 2014 och har sedan dess kontinuerligt fortbildat sig inom yoga. Hon har över 500h utbildning inom rehabviryayoga samt fördjupningar i biomekanik, restorative yoga och yoga for spoonies bland annat. Pia är även utbildad hälsovägledare vid Luleå Tekniska Universitet samt simonsondanslärare.
Pia undervisar grupper och privatlektioner med fokus på hållbara rörelser, anatomi, rörelseglädje och compassion. Det blir en mix av nördighet kring kroppens rörelser, flöden som är roliga, balanser och att öva sig i att vara vänlig med sig själv och andra. På Pias klasser är alla välkomna, oavsett skador, värk eller sjukdomar och det är tillåtet att anpassa och vila längs vägen. Du yogar för din egen skull och Pia hjälper dig längs vägen.
Läs mer på https://zoloz.se
Beskrivning
Här kan du boka in dig per tillfälle på min terminskurs.
Under september och oktober blir det fysiskt stärkande flöden, november och början av december håller jag i höftyoga som fokuserar på bäcken, höfter och ländrygg för att till sist avrunda terminen med en restorativeyoga online.
Drop in sker i mån av plats. Plats kan dyka upp om någon av mina kursare avbokar ett tillfälle så håll utkik.
Enstaka bokningar kostar 250 kr medans kurs kostar strax under 200 kr per gång (för att uppmuntra regelbunden praktik och stabilitet)