Kurs: Yoga & Sound för de 5 elementen, 3 ggr
15 februari 2026 •
16:00 - 17:30
Pia Hidenius
Jag vägleder dig i Kundaliniyoga, SoundYoga och Gongbad. Jag använder gärna ljudets läkande kraft (sound healing) genom olika instrument, särskilt Gong och mantrasång. Jag är certifierad Kundaliniyoga- och Meditationslärare, lärare i Medicinsk Yoga och SoundYoga samt Gong- och Soundterapeut.
I mina klasser vill jag bjuda in dig att känna in dig själv, dina behov och din dagsform och anpassa yogan efter dig. Kanske vill du sitta på en stol istället för på golvet, ibland kanske du vill göra yogaövningarna riktigt långsamt och ibland med högre tempo och intensitet. Kanske vill du hoppa över de förberedande övningarna vid Gongbadet och bara ligga och vila. Det är du som bestämmer.
Yoga har som bekant många fantastiska effekter så som kraft, flexibilitet, återhämtning och välmående för såväl kropp som sinne och bidrar till vår personliga utveckling. Något som ligger mig varmt om hjärtat är yogans förmåga att förankra mig i mig själv och min egen kraft, så att jag upplever mer lugn och kommer mer i kontakt med min inre kompass och visdom. Vad betyder yogan för dig?
Välkommen att utforska Yoga & Sound tillsammans med mig!
Sista klasserna 2025:
JULYOGA: SOUNDYOGA & GONG: ÖPPNA DITT HJÄRTA
Fredag 19/12 kl. 17 - 18.30
GONGBAD
Söndag 21/12 kl. 16.00 - 17.30
Vårterminen 2026:
GONGBAD
Ca. en söndag i månaden kl. 16.00 - 17.30
1/2
22/2
22/3
19/4
17/5
MINI-KURS: YOGA & SOUND FÖR DE 5 ELEMENTEN
3 gånger varannan söndag kl. 16.00 - 17.30
15/2
1/3
15/3
MINI-KURS: YOGA OCH SOUND FÖR DINA 12 CHAKRAN
3 gånger varannan söndag kl. 16.00 - 17.30
12/4
26/4
10/5
Läs mer om Yoga & Sound och mina tjänster:
www.framgangspraktiken.se
www.yogaochgongportalen.se
https://www.facebook.com/framgangspraktiken/
Beskrivning
Den här kursen är för dig som önskar mer balans och välmående genom en mångfacetterad palett av yogiska metoder och välgörande ljud (sound healing).
I många traditioner anses de 5 elementen (jord, vatten, eld, luft, eter/rymd) och dess olika kvalitéer vara närvarande i allt, också i våra kroppar, tankar, känslor och personlighet. I den här kursen balanserar vi elementen i oss för mer hälsa och välmående.
Du får uppleva:
* SoundYoga / Kundaliniyoga för elementen
* Ljud och instrument för elementen (sound healing)
* Mantran/mantrasång för elementen
Passar för dig som vill:
* Uppleva mer balans och välmående
* Balansera elementen inom dig
* Få inblick i tekniker för välmående
* Lära dig mer om elementen
Passar både nybörjare och erfaren
Ledare:
Passet leds av Pia Hidenius som är Kundaliniyogalärare, SoundYogalärare och ljudterapeut.
Dag & tid:
3 gånger varannan söndag kl. 16 - 17.30
15/2
1/3
15/3
Plats:
Yoga Andrum
Du behöver ha:
Sköna kläder
Ev. vattenflaska
Finns på plats:
Yogamatta och material
Pris & betalning:
Villkor:
Anmälan är bindande, återbetalning av kurs ges vid uppvisande av läkarintyg. Vid
förhinder kan platsen överlåtas till en vän samma vecka som du är borta.
Yogaformer:
SoundYoga:
SoundYogan har en härlig mix av dynamik och stillhet i varje pass då vi först gör dynamiska övningar (likt Kundaliniyoga) och sedan avslutar med några statiska yin-övningar. Vi använder ljudvibrationer (sound) för att öka cirkulationen av prana, höja vår energi eller lugna nervsystemet och för att förstärka effekten av övningar/asanas. Exempelvis används instrument så som Gong och klangskålar, inspelad musik/frekvenser och vår röst. Det varierar i olika pass hur mycket utrymme "sound" har.
Kundaliniyoga:
Kundaliniyoga består av kraftfulla och effektiva tekniker som hjälper dig att skapa balans i kropp, sinne och själ. Du får en allsidig träning för hela kroppen, strategier att hantera stress och hjälp att bibehålla eller återupprätta din hälsa.
Varmt välkommen till oss!